Фонд соціального захисту інвалідів

Полтавське обласне відділення

Зміна у законодавстві щодо обліку робочих місць для осіб з інвалідністю

До уваги роботодавців Полтавської області. Зміна у законодавстві щодо обліку робочих місць для осіб з інвалідністю

06.11.2022 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю» від 18.10.2022 р. № 2682-IX.
Даним законодавчим актом внесені зміни до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 р. № 875-XII (далі – Закон № 875), а саме спрощено облік робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Відтак всю інформацію щодо зайнятості та виконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю від роботодавців до Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю надає Пенсійний фонд України (далі – ПФУ), а саме:
• про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;
• необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями (далі – підприємствами), фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до встановленого ч. першою ст. 19 Закону № 875.
Отримана від ПФУ інформація, яка містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, є підставою для проведення перевірки підприємств, у т. ч. підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю.
Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Держреєстру загальнообов’язкового державного соцстрахування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (далі – Розрахунок) за попередній рік, обчислених відповідно до ст. 20 Закону № 875.
Розрахунок надсилається у формі e-документа через електронні кабінети підприємств, фізичних осіб, які використовують найману працю, на вебпорталі електронних послуг ПФУ.
Звертаємо Вашу увагу, що розмір нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та порядок його обрахування не змінилися.